Zlaté šperky

Ze zlata se vyrábí velké množství šperků, neboť se jedná o poměrně vzácnější kov a v některých případech se může jednat o velmi hodnotné zboží. Cena zlatého šperku se odvíjí od množství použitého kovu, obtížnosti výroby (pokud se na šperku budou nacházet nějaké ornamenty, bude mít větší hodnotu než hladký), přidaných materiálů (drahé kameny a tak dál) a samozřejmě čistoty zlata, ze kterého je šperk vyroben.

Čistota kovu se měří v karátech. Tato stupnice má 24 stupňů, přičemž dvacet čtyři karátů je dokonale čistý kov bez kazů, příměsí jiných kovů či sloučenin. Samozřejmě je také nejdražší a nejvzácnější. Stejná jednotka je pak použita u diamantů, ale v naprosto jiném smyslu. U diamantů počet karátů neurčuje čistotu, nýbrž váhu daného diamantu, takže je velmi důležité si tyto dvě zdánlivě stejné veličiny neplést.

Nejčastěji bývají zlaté šperky prodávány jako čisté, hladké předměty, bez přidaných materiálů, ale samozřejmě můžete najít i zlaté prsteny, ve kterých bude usazen nějaký ten diamant, či drahokam a nebudete muset hledat příliš dlouho. Zlato bylo dříve považováno za symbol bohatství a dnes tomu není jinak, i když už ne v tak velkém měřítku. Zlaté šperky nejsou tak nedostupné pro obyčejné lidi, jako byli v dobách středověku, ale někteří se k nim pořád dostávají lépe.

Jako chirurgická ocel je i zlato naprosto zdravotně nezávadným kovem a proto se doporučuje na výrobu ve šperkařství. Pokud však dojde k nějaké reakci kůže se šperkem, častěji se jedná o reakci mezi kůží a nějakou příměsí, která se nachází ve zlatě, ze kterého je šperk vyroben. Alergie a reakce kůže na zlato jsou vzácné, avšak někteří lidé mají tak citlivou kůži, že mohou opravdu nosit pouze šperky z chirurgické oceli a dokonce i zlaté prstýnky u nich mohou vyvolat alergickou reakci.

Zlaté šperky patří mezi nejoblíbenější ozdoby vůbec a nějakým tím zlatým prstenem či přívěškem, prakticky nikdy nemůžete šlápnout vedle, pokud jej darujete nějaké dámě.