Odpudivý hmyz, kterému se může zalíbit i u vás doma

Trápí vás po probuzení nepříjemně svědící pupínky po celém těle, ale komára jste ve vaší ložnici hledali marně? Může se jednat o památku na mnohem urputnějšího protivníka, který na rozdíl od komárů útočí v mnohem větším množství a intenzitě, o štěnice. Mnoho lidí se mylně domnívá, že štěnice jsou typické pro zanedbané, špinavé byty, to ale zdaleka není pravda. Kromě domácností se s nimi lze často setkat, a také si je odtamtud domů přinést, v nejrůznějších ubytovacích zařízeních, v nemocnicích či domovech důchodců.

Štěnice prozradí je trus podobný zrnkům máku

Pokud prvním štípancům nevěnujete velkou pozornost nebo máte to štěstí, že nejste alergičtí, může se snadno stát, že si štěnic u vás doma všimnete až v případě jejich masivní přítomnosti a útoků na všechny členy domácnosti. Krev sají štěnice zásadně v noci, kdy si svou oběť vyhledají tím, že cítí její teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Její kousnutí vás nikdy neprobudí, udává se, že štěnice může vaši krev sát klidně po dobu deseti minut. Pokud máte podezření, že se štěnice u vás doma nacházejí, zkontrolujte pečlivě především matrace, postele, obrazy a skříně v ložnici. I tak se snadno stane, že štěnici neuvidíte, mnohem častěji jejich přítomnost prozradí trus v podobě černých teček. 

V případě štěnic se vždy vyplatí využít služeb odborných firem, neboť zbavit se jich běžně dostupnými prostředky je zcela nadlidský a nemožný úkol, odolají totiž téměř všemu. Dezinsekce štěnic vyžaduje speciální insekticidy a také rozebrání nábytku na jednotlivé části tak, aby se hubící prostředek dostal do všech prostor. V extrémních případech velkého rozšíření štěnic se využívají speciální insekticidní dýmovnice.

Stoupačky jako páteřní komunikace 

Dalším hmyzem, kvůli kterému se lidé na deratizační firmy velmi často obracejí, jsou švábi. V domácnostech je nejrozšířenějším druhem rus domácí. Daří se jim především v panelových domech v sídlištích, kde rádi mezi jednotlivými byty cestují pomocí stoupaček. Dezinsekci švábů je rovněž nutné přenechat odborné firmě, která ví, kam a jak nejrůznější nástrahy a postřiky aplikovat. Kromě svého odpudivého vzhledu mohou být navíc švábi přenašeči velkého množství choroboplodných zárodků. 

Investice do pravidelné deratizace se vyplatí

Ve sklepích, garážích či na půdách se kromě hmyzu můžete setkat i s dalšími živočichy, o jejichž přítomnost nestojíte, s nejrůznějšími hlodavci. Ve městech jsou velmi rozšíření především potkani. Deratizace společných prostor například panelových domů by měla být prováděna nejen v případě problémů, ale i preventivně, alespoň jednou ročně. Potkani totiž často přenášejí i různé choroby.